Konkursy
Działamy z pasją i zaangażowaniem, konkursy dają nam swobodę twórczą,
zawsze poszukujemy optymalnego funkcjonalnie, inżyniersko, estetycznie i
ekonomicznie rozwiązania.
Data projektu: wrzesień 2012
Zakres prac: projekt koncepcyjny
Kompleksowy projekt przedszkola z wydzielonym dziedzińcem wewnętrznym.
Budynek przedszkola zaprojektowano z akcentem na wewnętrzny dziedziniec, tak aby „życie” przedszkolne skoncentrowane było w centrum budynku. Wprowadzono duże przeszklenia, dostęp światła i jednoczesne otwarcie na otaczającą zieleń, która została zachowana na działce. Całość zaprojektowano jako przestrzeń dostępną i przyjazną dla osób niepełnosprawnych. Żywa kolorystyka, kreatywne przestrzenie, duże place zabaw – wszystko to sprzyja i umożliwia wszechstronny, ale przede wszystkim bezpieczny rozwój dzieci.
Ekologiczne rozwiązania domów mieszkalnych to nie tylko niska energia użytkowania. To również energia niezbędna do produkcji i transportu materiałów, a później wzniesienia budynku. Budynek wykonany z materiałów naturalnych – biodegradowalnych, jak również łatwych i tanich w produkcji jest bardziej przyjazny dla środowiska. Kolejnym czynnikiem ekologicznym jest wyposażenie a odpowiednie instalacje, np. odzyskiwania szarej wody, wykorzystaniu wody deszczowej.
Zaprojektowany budynek nawiązuje do polskiej tradycji typowego wiejskiego domu mieszkalnego. Historyczne wiejskie domy posiadają zespół charakterystycznych cech takich jak: forma architektoniczna (niski parter przykryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia ok. 45o), rozmieszczenie funkcji i pomieszczeń (sień dzieląca budynek na pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze) oraz rozwiązania materiałowe (drewno, strzecha). Twórcze nawiązanie do zabytkowej spuścizny architektonicznej stworzyło nowoczesny i ekologiczny dom jednorodzinny.
Program funkcjonalny
Projekt domu jednorodzinnego nawiązuje do planu budynków wiejskich. Stefę wejściową – sień – zastępuje wiatrołap, hol oraz klatka schodowa. Pomieszczenia strefy dziennej – największej aktywności mieszkańców – zlokalizowane zostały południowo-zachodniej części budynku, czyli pokój dzienny wraz z kuchnią i jadalnią. Dawne pomieszczenia gospodarcze zostały zastąpione pokojem gościnnym/gabinetem z bezpośrednim dostępem do łazienki, WC oraz kotłownią.
Technologia
W projekcie zastosowano konstrukcję szkieletową drewnianą. Szkielet domu zbudowany jest z dwuteowych belek stropowych i słupków ściennych. Materiał izolacyjny wykorzystany w budynku to wypełnienie celulozowe Ekofibra. Dach zaprojektowany w konstrukcji jętkowej.
- niezależne konstrukcje balkonu i zadaszenia tarasu oraz wiaty samochodowa (zabieg pozwalający unikająć mostków cieplnych)
- jasna kolorystyka drewna elewacyjnego (jasne kolory wolniej oddają ciepło).
Ściana szkieletowa zewnętrzna:
• oblicówka z poziomych desek na zakład
• folia wiatroizolacyjna
• płyta OSB-3 gr. 1,25 cm
• szczelina wentylacyjna gr. 2,5 cm
• wdmuchanie lub natrysk materiału izolacyjnego Ekofiber gr. 24 cm między elementami konstrukcji
• słup ścienny Kronopol I-Beams SP-D 240
• folia paroizolacyjna
• wdmuchanie materiału izolacyjnego Ekofiber gr. 6 cm
• podwójne poszycie z płyt g-k gr. 2 x 1,25 cm
Ściana szkieletowa wewnętrzna nośna :
• wypełniona materiałem izolacyjnym Ekofiber gr. 20 cm między słupami ściennymi Kronopol I-Beams SP-D 200
• pojedyncze/podwójne poszycie z płyt gipsowo-włóknowych gr. (2 x) 1,25 cm
Ściana szkieletowa działowa
• wypełniona materiałem izolacyjnym Ekofiber gr. 10 cm
• pojedyncze/podwójne poszycie z płyt gipsowo-włóknowych gr. (2 x) 1,25 cm na stelażu metalowym
Instalacje
Dom posiada kompletny system grzewczy pompę ciepła z poziomym kolektorem gruntowym. Pompa ciepła spełnia wysokie wymagania związane z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła składa się z dwóch osobnych jednostek: pompy ciepła wraz ze sterownikiem (1-2) oraz zbiornika akumulacyjnego (8). Ciepło jest pobierane bezpośrednio z ziemi za pomocą miedzianych rur pokrytych tellurem i umieszczonych na głębokości 0,8m. Dodatkowo system wspomagany jest ogrzewaniem kominkowym.
Ciepłą wodę użytkową uzyskuje się z wymiennika przepływowego, stanowiącego część systemu pompy grzewczej oraz poprzez zintegrowanie systemu grzewczego z kolektorami słonecznymi.
Dom wyposażony jest w wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną (rekuperacja). Posiada przydomową oczyszczalnię ścieków oraz system gromadzenia wody deszczowej, wykorzystywanej wtórnie do celów gospodarczych np. nawadnianie ogrodu.
Zagospodarowanie działki
Dom zlokalizowany został na działce o lekkim zróżnicowaniu terenu, bezpośrednio w sąsiedztwie działki leśnej z widokiem na jezioro. Architektura domu wpisuje się w otoczenie.
* Zieleń – obsadzenia zielenią uwarunkowane zostały usytuowaniem domu względem stron świata. Od północy dominują nasadzenia roślinnością iglastą, od południa roślinnością liściastą. Na działce przewidziano miejsce na oczko wodne.
* Dojścia, dojazdy – wykonane z materiałów naturalnych takich jak kamień polny, tarasy i balkony wykonano, jako konstrukcje niezależną drewnianą.
KONKURS: DROGA DO WOLNOŚCI
KONCEPCJA ARCHITEKTONICZNO - KRAJOBRAZOWA ZAGOSPODAROWANIA TERENÓW WOKÓŁ PLACU SOLIDARNOŚCI I REALIZACJI PROMENADY "DROGI DO WOLNOŚCI"
CELE PROJEKTOWE
Głównym zamierzeniem oraz celem w projektowaniu koncepcji architektoniczno - krajobrazowej terenów poprzemysłowych dawnej Stoczni było stworzenie miejsca, w którym człowiek bez względu na wiek, płeć czy różnice kulturowe może czuć się szczęśliwy.
Dostęp do zieleni, słońca, powietrza oraz uatrakcyjnienie widoków krajobrazowych wybrzeża i terenów przyległych, to tylko niektóre parame- try warunkujące zadowolenie z użytkowanej przestrzeni. Dopełnieniem z pewnością mogą być miejsca do wypoczynku oraz rekreacji, miejsca do
Oscar Wilde
szeroko pojętych działań artystycznych, miejsca do spotkań i interakcji, miejsca do obcowania z elementami środowiska naturalnego.
Tereny wokół Placu Solidarności oraz "Droga do wolności" wyróżniają się na tle innych nie tylko specyficznymi formami po funkcjonowaniu prze- mysłu stoczniowego, ale również naznaczeniem wyjątkową historią. Wyda- rzenia, które na tym obszarze miały miejsce, odmieniły bieg dziejów. Przez nasze działanie projektowe chcemy zwrócić uwagę na istotność przeszło- ści oraz wskazać jej współistnienie z teraźniejszością.
MATERIAŁY
Zastosowane w koncepcji materiały całkowicie podporządkowane zo- stały specyfice poprzemysłowego terenu. Stąd dominująca obecność kamienia, stali oraz betonu. Dopełnieniem jest drewno, które w zależności od charakteru przestrzeni występuje w kolorach bądź naturalnych odcie- niach
Wyodrębniona przestrzeń z baru MERCURE Poznań. Możliwość umieszczenia 2 stolików – 2osobowych oraz 1 stolika 4osobowego.
Część dobrze widoczna z holu hotelowego, recepcji, baru oraz wejścia do wind.
Ekspozycja win na słupie poprzez powtarzalne ustawienie butelek wina na półkach lub zawieszenie butelek win bezpośrednio na ścianie.
EKSPOZYCJA WINA – wino eksponowane na półkach, jako stojące lub zawieszone butelki na ścianie poziomo. Istnieje możliwość wyodrębnienia specjalnej przestrzeni na wina szczególnie polecane.
Ekspozycja wina zamknięta szkłem, podświetlenie górne i boczne,
w przypadku win szczególnie polecanych - podświetlenie punktowe.
WYSOKIE STOŁY
prosty kształt, nawiązujący do trendów WINESTONE; DWIE WYSOKOŚCI BLATÓW:
- część wyższa wykonana z czarnego kamienia, łatwy dostęp do wyższej części dla kelnera, serwowanie win, przekąsek;
- część niższa - wykonana z drewna - "część stołu dla Gościa", naturalny materiał utrzymany w innej kolorystyce niż kamienne tace do serów.
HOKERY
prosty kształt, nawiązujący do trendów WINESTONE:
- siedzisko może być wyściełane, kolor np. czarny,
- stelaż - malowany proszkowo lub w kolorze stali szczotkowanej.
KOLORYSTYKA
przestrzeń WineStone, zlokalizowana z wydzielonej części baru, utrzymana w kolorystyce neutralnej, wynikającej z kolorów naturalnych materiałów zastosowanych we wnętrzu:
- komień - czerń
- drewno - naturalny brąz
AKCENT KOLORYSTYCZNY
- ekspozycja win
(można wykonać półki/ ścianę w kolorze lub uzyskać kolor poprzez dobranie barwy w oświetleniu win)
OŚWIETLENIE GÓRNE, punktowe – oświetlenie stołów
umieszczone bezpośrednio nad stolikami, łagodne, nastrojowe światło.
Dodatkowo OŚWIETLENIE ekspozycji wina.